Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal kimlik, bir ticari müessesenin, kurumun, vakfın, kuruluşun, resmi veya gayriresmi çalışan kuruluşların ya da benzer oluşumların kimlik karmaşasını yok eden ve oluşumun gücünü gösteren tüm görsel / yazılı / sesli ürünler bütünüdür. Yani kısaca kurumun görünen yüzüdür. Özellikle kurumların markalarının daha etkili kullanılması ve bütünlük teşkil etmesi amaçlanır. Kurumsal Kimlik Çalışması Profesyonel ekiplerce hazırlanılır.

Bugüne kadar Türkiye’nin birçok önde gelen kuruluşuna Kurumsal Kimlik hazırlayan Özak Ajans sizin de Kurumsal Kimlik çalışmasını en uygun şartlarda ve en kaliteli şekilde yapmaya hazır.

Kurumsal Kimlik Neye Yarıyor?
İyi hazırlanmış kurumsal kimlik, sizin imajınızı yükseltirken, dış dünyaya güçlü görünmenizi de sağlayacaktır. İmajın akıllara kazınmasını sağlayacaktır. Kurumsal Kimliğiniz sayesinde kazandığınız imajınız reklam yatırımlarınızda da çok fazla maliyetlere girmeden etkisini gösterecektir.

Özetleyecek olursak, iyi bir renk seçimi (renkler konusunu ayrıca yazacağız takip edin..) , sağlam bir logo ve kurumsal renklere uygun sade fakat kurumsal bir web sitesi, pazarlama faaliyetlerinize mükemmel destek sağlayacaktır.

Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal kimlik, pazarlamada, bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu ifade belli sınırları çizilmiş ve genellikle değişmez bir ifadedir. Kurumu anımsatacak bir tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik bilgisi bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Öyle ki bir kurumsal kimlik tasarımı içinde amblem, logo'dan ofis dizaynına, çalışanların giyim kuşamından araç üstü giydirmeye, antetli kağıttan, tabelaya, web sitesinden vefat ilanlarına, ambalaj dizaynından faaliyet raporuna kadar her şeyin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir.Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yönüyle değişime kapalıdır. Belli dönemlerde firma ve tasarımcıların ortak çalışmasıyla değiştirilebilmesine rağmen firma kurumsal kimlik ile oluşturduğu imajı sıklıkla değiştirmek istemez.Kurumsal kimlik çalışmalarında hiç şüphesiz çalışmanın temeli firma logo veya amblemi üzerine kurulmuştur. Logo ve amblem renklerinin her durumda aynı değerde basılması, fontların hiçbir zaman değişmemesi bu çalışmanın temelini oluşturur.Özellikle renk bilgisinin taşınması, değişmemesi için renklerin pantone numaraları belirtilir.Kurumsal kimlik firma için oluşturduğu imajla, tüketicinin aklına kazınır. Bu yönüyle firmanın reklam yatırımlarının başarılı olmasının sağlayan çalışmalardan biridir.

   Kurumsal Kimlik Bileşenleri
    Kurumsal kimlik çalışması 2 bölümde incelenmelidir;
1- Kurum İçinde Kullanılanlar
2- Kurum Dışında Kullanılanlar

   Kurum içinde
* Amblem
* Logo
* Antetli kağıt 
* Diplomat Zarf 
* Kartvizit 
* Dosya 
*Bloknot 
*Email ve Yazışma Görselleri
* Kurum içi yazışmalar
* Muhasebe dökümanları (Sürekli form, Fatura, İrsaliye, Makbuz
* Şirket giyim ve davranış kuralları
* Dijital tasarımlar
*Kurumsal kimlik kullanım kılavuzu

   Kurum dışında ise;
* Araç tasarımları
* Bina cephesi 
* Gazete, dergi ,kitap ve gibi diğer tanıtım materyalleri
*Kurumsal Web Sitesi **
• Broşür 
• Katalog 
• Insert (insört) 
• Föy 
• El ilanı 
• Poster 
• Afiş 
• Dön kart 
• Pankart 
• Poşet tasarımı 
• Mönü 
• CD etiket 
• CD kapağı 
• Etiket 
• Takvim 
• Tebrik Kartları 
• Davetiye 
• Sertifika 
• Onur Belgesi 
• Sticker
•İmsakiye

Kurumsal kimliği oluştururken izlenmesi gereken süreçler nelerdir?

Kurumsal kimlik oluşturma sureci de 5’e ayırabiliriz;

1- Tasarım süreci öncesi yapılacakların tespiti ve onaylanması
2- Tasarım süreci zamanlaması
3- Tasarımların sunumu
4- Sunum sonrası düzeltiler
5- Onaylanan tasarımların baskı ve uygulama süreci zamanlaması

Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması için olmazsa olmazlar nelerdir?

Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması için, olmazsa olmaz olarak nitelendirilmesi gereken tek şey, kurumla ilgili tüm verilerin eksiksiz ortaya konmasıdır. Bu veriler kısa zaman içerisinde, kurumun tasarımla ilgili genel anlayışı ortaya koyup, çalışmanın en doğru süreçte ve doğrulukta ilerlemesini sağlayacaktır.

Bir kurumsal kimlik çalışmasının renk seçiminde nelere dikkat etmek gereklidir?

Bir kurum; bir anlayış, bir kültür, bir geçmiş ve bir hedef içerir. Kurumla ilgili fikirlerinizi tartarken bu kurumun tüm içeriğini anlamak gerekir. Kurumun kurumsallığı var olan/olmayan, zaten bir renktir, o rengi bulup ortaya çıkarmakla kurumun rengini bulmuş olursunuz. Bir kurum için şu veya bu renk güzel ve doğru denmesi kesinlikle yanlıştır.

Yine de renk seçiminde; sektör, hedef kitle ve kurumun psikolojik olarak vermek istediği mesaj gibi hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Başarılı bir kurumsal kimliğin firmaya katkıları nelerdir?

Başarılı bir kurumsal kimliğin firmaya kazancı tabii ki hemen olmaz, olamaz. Bu davranış tamamen geleceğe yatırımdır. Kurumun kendisiyle ilgili vermek istediği mesaj ne ise, bu yolla verilir. Firmanın diyalog kurmak istediği kişi veya kurumlar kimlerse onlara gösterdiği yüzüdür kurumsal kimlik.

Bir insan düşünün; çok şık bir takım elbiseli, bakımlı ve konuşmasındaki ahenge diyecek yok. Siz böyle bir insanla diyalog kurmak, onunla sohbet etmek belki de iş yapmak istemez misiniz? Sizce bir fark var mı?

Kurumsal kimliği yapacak ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Bir ajansın kurumsal kimlik yapmak üzerine yeterliliğini, bir kurumun anlaması veya çalışmak istediği ajanslardan birisini seçmesi için dikkat etmesi gereken en genel iki unsur şudur (Zaten belli bir ajans yetkinliğini geçmiş olduğu düşünülen ajanslar için bu söylediklerim geçerlidir);

A) Hangi şartlar altında olunursa olunsun, ajans veya ajanslar gerekli isteklerle bilgilendirilir. Ardından, ajans/ajanslardan kurum tarafından verilen bu bilgilerin anlaşılıp anlaşılmadığının kontrolü için yazılı bir geri bildirim istenir. Alınacak olan bu yazılı geri bildirim, ajansın kuruma yaklaşımını ve yetkinliğini ispatlar.

B) Bir diğer unsur ise, sektöre yakınlığı ile yapmış oldukları çalışmalar ve referanslardır.Özak Ajans Bünyesinde Yapılan Kurumsal Kimlik Çalışması Neleri Kapsar?

1) KURUM İÇİNDE KULLANILACAK DOKÜMANLAR
1.1 Amblem Tasarımı ve Kullanım Şekilleri
1.2 Logo Tasarımı ve Kullanım Şekilleri
1.3 Teknik Bilgiler Ölçülendirme ve Kullanım Boyutları
1.4 Renkler ve Kullanım Alanları

2) RESMİ EVRAKLAR
2.1 
Fatura
2.2 İrsaliyeli Fatura
2.3 Sevk İrsaliyesi
2.4 Gider Pusulası
2.5 Tahsilat ve Tediye Makbuzu
2.6 Özel Fatura (İhracat Kayıtlı Fatura)
2.7 Muhasebe Formları (Kasa Fişi, Tahsil Fişi)
2.8 Teklif ve Sipariş Fişi
2.9 İş Takip Fişi

3) KIRTASİYE ÜRÜNLERİ
3.1 Kartvizit
3.2 Antetli Kağıt
3.3 Diplomat Zarf
3.4 Torba Zarf
3.5 Dönkart
3.6 Davetiye ve Tebrik Kartları
3.7 Dosya (Cepli Tanıtım Dosyası)

4) MEDYA - GÖRSEL VE YAZILI TANITIM
4.1
 Tanıtım ve Reklam Filmleri (Özel İstek Üzerine)
4.2 Gazete İlan ve Reklamları
4.3 Dergi İlan ve Reklamları
4.4 Basın Duyuruları
4.5 Eleman İlanları

5) OFSET BASKI VE REKLAM
5.1 
Katalog
5.2 İnsert
5.3 Broşür
5.4 Dergi ve Tanıtım Bülteni
5.5 El İlanı
5.6 Kağıt Afiş
5.7 Tebrik, Teşekkür, Onur Belgeleri ve Sertifikalar
5.8 Sticker
5.9 CD Stickeri ve Zarfı
5.10 Adisyon Fişi
5.11 Menü
5.12 Rezervasyon Kartı

6) PROMOSYON
6.1 
Ajanda
6.2 Takvim, Masa Takvimi ve Masa Sümeni
6.3 Bloknot
6.4 Küp Bloknot
6.5 Saat
6.6 Anahtarlık
6.7 Mousepad
6.8 Yemek Servis Altılığı
6.9 Peçete
6.10 Tabakaltlığı
6.11 Kalem ve Kalem Seti

7) DİJİTAL
7.1 Bez Afişler, Bayrak ve Flama
7.2 Rollup
7.3 Kürsü ve Kürsü Arkası 
7.4 Stand
7.5 Bilboard
7.6 Örümcek Stand
7.7 Kurum İçi Görseller 
7.8 Bina Giydirmeler
7.9 Araç Giydirmeler  

8) TEKSTİL
8.1 
Şapka
8.2 Önlük
8.3 İş Tulumu
8.4 Tişört 

9) TABELA
9.1 Kurum Dış Tabelası
9.2 Kurum Hoşgeldiniz Tabelası (Sekreter Arkası)
9.3 Yönlendirme Levhaları 
9.4 Şirket İçi Departman Levhaları, Kapılıklar
9.5 Plaket
9.6 Başarı Ödülleri (Altın Adam Gibi)

10) AMBALAJ
10.1
 Kutu
10.2 Koli
10.3 Çanta 
10.4 Naylon Poşet
10.5 Ürün ve Fiyat Etiketleri

11) SUNUM GÖRSELLER
11.1
 Power Point Sunum Görseli
11.2 Word Antetli  (Yazışmalar için )
11.3 Mail  Footer
11.4 Mail Tanıtım

Kurumsal Kimlik Kurumunuzun En Etkili Şekilde Tanıtımını Amaçlar.

A- Kurumsal Kimlik Hazırlık Çalışmaları Nasıl Yapılır?
1.KurumsalKimlik hazırlama/hazırlatma ihtiyacını hisseden firma ilgili firmalara başvurur. (REKLAM AJANSLARI Türkiye'de bu işin esas yeridir. Yurtdışında bu işte uzmanlaşmış ajanslar da mevcuttur.) Bu firma gerekli hazırlıklara başlar.

2.Firma/Kuruluş; genel yapılanma şeması, faaliyet alanları, siyasal görüşleri, kaynakları, üretim esasları ve skalaları, teşkilatı, maddi olanakları vb. yönlerden incelenir.
3.Reklam Ajansı; Art Director, Sanat Danışmanı, Yazar ve Grafiker/Tasarımcı arkadaşlar oluşan done'lerle bir tasarım süreci başlatırlar.

(Başlayan tasarım süreci bu çalışan kişilerin eğitimleri, deneyimleri vs. ile oldukça ilgilidir. Bu süreçte görev alanlar bu iş için eğitim almış profesyonel kişilerdir.)

4.SUNUM: Firmadan ön görüşme talebi alınır ve firmaya gidip hazırlanan materyaller gösterilir. Firma'nın istediği DEĞİŞİKLİKLER ve İLAVELER yapılır. Yeniden bir çalışma sürecine girilir. Defalarca firmaya sunum için tekrar tekrar gidilebilir. Firma yetkilileri ile sürekli irtibat halinde çalışmalar yapılır. Ta ki son noktaya gelinip OK alınana kadar. Okeylenen iş için ÜRETİM SÜRECİ başlar.

B - Kurumsal Kimlik Çalışmaları /  Bu çalışmadan çıkan sonuçlar nelerdir?

1.Firmanın Logosu: (Firmanın logosu tasarlanırken önemli kriterler vardı. Faaliyet sahası, üretim skalası, maddi gücü vs. önemli etkenlerdir. Logo'nun kaç renk olacağına kadar önceden görüşmeler yapılır. Bir örnek vereyim: Küçük bir firma logosunun çok renkli olmasını istemez. Hem baskı maaliyetleri hem de etkili açısından logolar genelde 2 renk olarak düşünülür. Ama CMYK (4 renkte basılabilecek) rengarenk logolar da mevcuttur. Firma bu tarz bi logo istemişse ona göre yapılır. Logo 3D veya 2D olabilir.

Ya firmanın dediğini yaparsınız, yada yaptığınıza firma yetkililerini ikna edersiniz. Burada pazarlama, halkla ilişkiler vb. konularda da bilgili olmanız gerekir. Yada sadece grafikerseni işi yapar çekilirsiniz, ajansın yetkilisi sizin yerinize görüşmeler yapar.)

Logo'nun CMYK (matbaa için) renk skalası hazırlanır. Logonun renkli ortamlar ve siyah/beyaz (tek renk) ortamlarda kullanım standardı, logonun minimum ve max. kullanım boyutları, logonun yeri (sağ alt/sol alt vs.) hepsi KURUMSAL KİMLİK KLASÖRÜ'nde açıkça belirtilir. Bu klasör, daha sonra sizin logonuzu kullanmak isteyecek kişiler için referans olacaktır.

ÖRNEK: Bizim logomuz iki renktir. Bayrak kırmızı (%100M + %100Y) + Lacivert (%100C + %100M) şeklinde Trichrome yada Spot olarak %100 bayrak Kırmızı + %100 Lacivert uygun kanallarda basılabilir. A harfi Kırmızı B harfi ve kalan zemin laciverttedir. gibi belirtmelisiniz. Tek renk işlerde 2 renkten oluşan logo A harfi %100, B harfi %30 tramdır. gibi de monochrome renkleri belirtiniz)

Okey alan logo TESCİL işlemine yönlendirilir.

Logo'nun işlerde kullanım örnekleri ve bunların hazırlanması:

2. BASILI İŞLER:

Kartvizit, Antetli kağıt, Zarflar, Sevkiyat Kolileri, Arşiv materyalleri (Klasör, arşiv kolisi vb.) Sürekli form işler (Fatura, irsaliye, makbuzlar vs.), Firma iç haberleşme dökümanları, firma içi formlar, reklam materyalleri (poşetler, dönkart, poster, afiş, pano, broşürler, gerekiyorsa menüler, tebrik kartları, açlış ilanları vs.)... Görüldüğü gibi bu ürünlerin maaliyetleri logonun baskı renk sayısı ile doğrudan alakalıdır.

3. DİJİTAL İŞLER:

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı:  Firmanın ihtiyaçlarını karşılayacak ÖZGÜN internet sitesi hazırlanması. Bu internet sitesi firmanın tüm ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmalıdır. Gerekiyorsa "on-line ticaret" modülü de eklenmelidir. Banner tasarımı bu bölümde incelenir. Firmanın renkleri vurgulanır.

Dijital Ortam Tasarımları:

Mail (e-posta) formları (firmanın kurumsal kimliğine uygun şekilde). Otomatik "postanız okundu" formu, e-posta gönderme formu, iç web formları (intranet)
Dijital Platform Reklamları:  Başka sitelere reklam verilecekse o da bu başlıkta incelenebilir. TV Reklamları, Web reklamları, vb. web ihtisas alanı burasıdır. Gerekirse bu bölüm sadece WEB GRAFİKERİ'ne de bırakılabilir.

Dış Mekan Reklamları

Firmanın dış mekan kaplamaları, Araç giydirmeleri, Dış mekan pano reklamları, cam sticker'lar vb. işler
TABELA: Firmanın logosu ve kurumsal kimliğine uygun olarak TABELA tasarımı ve uygulanması, (2 renk degradesiz ve çizim bir logo çok rahat NEON olurken, degrade'li (tram) bir logo için NEON tabela düşünmek anlamsızdır. Print-out giydirme, germe tabelalarda tasarım rahat ve serbesttir. Yine de kurumsal kimlik ön plandadır. Logo sadece harflerden oluşuyorsa Prinç harf dizme, plexi harf kesme işleri de olabilir. Alikobalt kullanılacak ise firmanın renkleri uygun olması sağlanmalıdır.

Mimari ve İç Mekan Kurumsal Yapı

Firmanın logo ve renklerine uygun olarak mobilya tasarımlarının hazırlanması yada mevcut mobilya firmalarından renklere uygun olarak seçilmesi. Firmanın iç mekanının tasarımı: ÖRNEK satış yapan bir firmada kasanın yeri, konumu vb.

PERSONEL KIYAFETLERİ: Gerekli görüldüğü takdirde firmanın personeline uygun kıyafetlerin tasarımı ve imalatı (Bknz. KOÇTAŞ vb. firmalar. Firmanın renkleri ile personel kıyafetlerine dikkat ediniz. Bu tip işleri bütünü KURUMSAL KİMLİK işleri ile ilintilidir.  (Daha burada yazamadığım bir çok uygulama da mevcut. Ama bilmediklerinizle kafanızı karıştırmak istemedim. Bir kurumsal kimlik dosyası gören arkadaşlar ne dediğimi anlayacaklardır. Bir örnek vereyim: Intel'in kurumsal kimlik klasöründe sadece LOGO kullanımı BAŞLI BAŞINA AYRI BİR KLASÖRDÜR.)

Sonuç olarak, KURUMSAL KİMLİK çalışması A'dan Z'ye bir bütündür. Bütün bu hazırlananlar kesinlikle KLASÖR şeklinde hazırlanmalı ve SAKLANMALIDIR. Bu çok önemlidir. Firma ilerde büyürse, FRACHISING vb. projeler için de klasörde yer ayrılmalı, franchising alacak firmalara da bu klasörden verilip buna uygun olarak mekanlarını ve materyellerini hazırlamaları sağlanmalıdır. Kurumsal Kimlik ciddiye alınması gereken BÜYÜK bir çalışmadır. Bazı firmaların yaptığı gibi "bir logo, bir kart, bir fatura= KURUMSAL KİMLİK" anlayışı hatalıdır ve uygulama böyle yapılmamalıdır. Profesyonel bir uygulama bunu gerektirir.